Hey Sheriff! Hvordan går det?
For kanskje 7-8 måneder var jeg på restaurant med Neil Natura. Jeg husker den kvelden som om den skulle vært igår fordi jeg hadde en STOR aha-opplevelse. Mine forbedringsområder på den tiden (sticking-point om du vil) gikk noe sånn som dette;
“Noen ganger går jeg ikke ut å handler, selv om jeg vil nå mine mål“, “Det er så rotete rundt meg”, “Jeg er lei av at alle andre maser på meg som om jeg var lillbroren dems”, “X eller Y er så negativ, jeg orker ikke å være rundt han/henne”, “jeg får ikke arbeidsro fordi det er så mye bråk rundt meg”
Først og fremst trengte jeg et mer postitivt syn på ting, men Neil sa også noe som smalt inn kroppen min:
-”It can be hard to grasp, but it is all your responsibility. You are responsible for everything that is in your life right now!”
-”Really? …but”
-”From now on you are going to be the most responsible dude in Lace Lounge. You are the leader now. Are you up for the challenge?”
Under den samtalen tok jeg er avgjørelse, en avgjørelse om å ta mye mere ansvar i livet mitt. Jeg skrev med store bokstaver i notatboka mi: JEG ER ANSVARLIG
![]()
Etter avgjørelsen Neil hjalp meg å ta, gikk det ganske fort fremover på det området. Jeg fikk tilbakemeldinger hele tiden om hvor moden jeg var blitt osv. Dette gav meg selvfølgelig selvtillit, og jeg bygget viderepå det. I dag ser jeg på meg selv som en god leder, og har sjeldent problemer med å legge meg selv på linja i enhver situasjon. Eks. snakke i forsamlinger, engasjere andre, fortelle om mine ideer, lede kvinner eller gå for det jeg vil ha – osv.

Hva gjør en person til en leder?
En leder er en person som hele tiden søker å utrykke seg selv bedre for andre. Det er viktig å være ærlig med seg selv, fordi; du skal oppnå din visjon, som du må finne ut av hva er på veien. Finne kjernen og jobbe fra den. Da vil du har driv, motivasjon, inspirasjon og kreativitet til å finne løsninger og lede på den måten.
Å være en leder handler ikke om å delegere oppgaver eller holde taler osv. Det handler om å lede seg selv mot din kjerne. Dermed vil du automatisk entusiastisk engasjere andre til å gjøre ting. Med andre ord:
Personlig integritet, appelerende visjon og evnen til å nyte/like risker, utfordringer og usikkerhet gjør en god leder. Gjennom dette, og når du blir en god leder vil du tilegne deg evnen til å skape en måte for folk gjøre noe ekstraordinært. Altså lede dem til å handle.
Jeg fant denne på nettet, som jeg syns beskrev en leder bra:
- The manager administers; the leader innovates.
- The manager is a copy; the leader is an original.
- The manager maintains; the leader develops.
- The manager focuses on systems and structure; the leader focuses on people.
- The manager relies on control; the leader inspires trust.
- The manager accepts reality; the leader investigates it.
- The manager has a short-range view; the leader has a long-range perspective.
- The manager asks how and when; the leader asks what and why.
- The manager has his or her eye always on the bottom line; the leader has his or her eye on the -horizon.
- The manager imitates; the leader originates.
- The manager accepts the status quo; the leader challenges it.
- The manager is the classic good soldier; the leader is his or her own person.
- The manager does things right; the leader does the right thing.
Hvorfor vil du være en leder
Ganske enkelt å greit. Hvis du ønsker å oppnå noe, enten det er å bli lykkeligere, bli flinkere med damer, starte din egen bedrift, gjøre det bedre på jobben eller utvikle deg selv på hvilket som helst område, er det kritisk å kunne lede seg selv. For å lede andre må man kunne lede seg selv først. I tillegg, som du sikkert vet er det utrolig attraktivt å være en ledende mann!

hvordan blir man en leder?
Det er viktig å alltid lære og alltid være nysjerrig. På denne måten vil du alltid vokse, og du vil alltid bli mere interessert i tingen du holder på med. Jo mere du lærer om noe, jo mere interessant blir det.
Finn deg en visjon i livet. Et mål med livet. Om du ikke har det, så begynn å tenk på det. Hva vil du dedikere livet ditt til? Hva vil jeg at folk skal si om meg under begravelsen min? Hva oppnådde jeg? Personlig vil jeg at folk skal si; wow, han forandret verden til noe bedre!

Søk modenhet. Å bli moden handler om å ønske kritikk velkommen. Sette seg i andres sko. Være ydmyk og tolerant. Dermed skiller du deg ut som en orginal type som folk lytter til.
Lær av andre, men ikke bli et produkt av andre. Ta det beste ut av enhver du prater med. Vær kritisk, samtidig som åpen – De fleste trenger å bli mere åpen. Ikke vær redd for at andre kan ha rett. Men pass på at dine egne verdier ligger i bunnen av alt.
For å skape eller oppnå noe, kan det hende at du må gi slipp på den gamle identiteten din. En leder er flink til å tilpasse seg til en hver situasjon eller forandring. Ikke bli sittende igjen med dårlig selvbilde om alt rundt deg peker på at du er suksessfull. Se på hva du oppnår, og dra med deg identiteten din. Du trenger ikke alltid drasse på den “indre choden/taperen” din. En vanlig misoppfatning er at man ikke kan forandre personligheten sin. Det kan man. Jeg er selv et levende bevis på det
Bruk den nåværende situasjonen din som bensin for videre utvikling!
Som jeg så ofte sier; du må skape passion for det du driver med! – of course. Om du ikke har fått med deg hvorfor enda så les tidligere poster. Hint: motivasjon, inspirasjon, kreativitet, “extra mile” og ikke minst, lykke! Stol på at det du vil ha kommer. Sooner or later.
Positiv tankegang - duh-uh!
Ta ansvar for alt- duh-uh-uh!
Lag din egen “Declaration of Independence”. Du må leve anderledes enn de fleste. Du er nødt til å leve utenfor realiteten til mannen i gata. De fleste tenker for smått for deg. De fleste nøyer seg med ting. Det gjør ikke du! Du er i utvikling og på vei til å nå et mål! En leder tenker utenfor boksen og finner på nye måter å tenke på, å handle på. Nye måter å forholde seg til ting på.
Husk: Det vi blir fortalt vi bør vite, kommer ofte i veien for det vi trenger å vite! – Derfor er det viktig å bli mere selvstendig ledende, ansvarlig og reflektert.
Love
-Morten
Godt innlegg!
Jeg syms du er dyktig i det du driver med.
Du er inspirerende, motiverende og mest av alt POSITIV.
Men det jeg liker best er at du lever slik du skriver i bloggen.
Du er utrolig god!
Og det er jeg og;)
utrolig bra post Morten!
men på ditt nivå:
keep it up!
negativt for deg, er deprimerende for oss dødelige
Fantastisk post!
Fett fett kompis! Digga det rådet Neil ga. Fett hvis du hadde skrivd litt om extractions, siden du er så sabla effektiv på det!
Igjen, et veldig bra innlegg på bloggen din.
Det eneste som mangler er noe om _hva_ man skal lede. Det er stor forskjell på å lede seg selv og det å lede et team av andre mennesker. I det sistnevnte må man i tillegg ha forståelse for en del teamteori og hvordan folk fungerer sammen.
Her vil jeg anbefale en utrolig god bok av en norsk forsker (Endre Sjøvold): http://www.bokkilden.no/SamboWeb/produkt.do?produktId=144730
Her er en bra artikkel omkring myter og fakta, skrevet av Endre Sjøvold:
http://www.sivil.no/magma/2009/01/0109.html
Bra post! Ja vi er alle ANSVARLIG. Å innse det forandrer mye i holdninger til livet. Du har virkelig tatt dette inn i deg selv også.
Likte særlig det du skriver om: å alltid lære og alltid være nysjerrig og om å finne seg sin visjon. Begge deler trenges på nye måter i ulike faser i livet. Og så er det så spennende.
Bra post!
Her kommenterer både gode venner og familie
)) Tusen takk alle sammen. Og takk for bok-tips, Mike.
Du er veldig imponerende både i forhold til innhold og ikke minst produktivitet. Jeg sitter med feltrapporten jeg må levere veileder etter feltarbeidet, og sliter med å artikulere hva jeg egentlig har drevet med i 6 mnd, hehe. Målsetninga er nå å være flink til å holde skrivinga ved like gjennom blogg, fram til oppgaveskrivinga setter i gang for fullt.
Takk for at du inspirerer og er den du er! Ha en fantastisk sommer, Morten.
daimon.noVia bekjente ble jeg tipset om et lederseminar som arrangeres av mennesker med et dypere syn på ledelse enn hva man ofte møter i næringslivet.
Ser ut til å ha et vidt spekter når det kommer til bidragsytere også. Ser Alexander Ø Berg fra Ingen Grenser med Lars Monsen på NRK, partileder Siv Jensen og flere andre svært profilerte personer. Med et såpass vidt spekter, og så forskjellige syn på verden, kan jeg vanskelig se at dette ikke blir lærerikt.
Selv syntes jeg dette ser utrolig spennende ut. Og tror disse tankene kan være med på å hjelpe ledere til å finne mer mening i sitt arbeid, og til syvende og sist gjøre sin jobb bedre. Og dermed skape en bedre organisasjon, et bedre arbiedsmiljø, og da også bedre økonomiske resultater.
Ta en titt, og del deres mening.
http://www.daimon.no